Ashtanga Joga – co kryje się pod tą nazwą?

Ashtanga dosłownie oznacza ośmiostopniową lub ośmioraką ścieżkę jogi. To sformułowanie zostało użyte przez Patandżalego w jego dziele – jogasutrach, już w II wieku p.n.e. Patandżali uporządkował i spisał jogiczne nauki w postaci 195 krótkich form, często nawet nie będących pełnym zdaniem, opisujących metodę, w jaki sposób każdy człowiek może rozwinąć siebie i osiągnąć jedność na drodze jogi.

Ośmiostopniowa ścieżka jest opisana w drugiej księdze „o sadhanie, czyli drodze dojścia”. Patandżali opisuje w niej trudności, jakie możemy spotkać na drodze praktyki i właśnie o sposobie na poradzenie sobie z nimi – ośmiu zaleceniach, jakimi są:

1. YAMY – podstawowe zasady moralne/praktyki dyscypliny społecznej 
2. NIYAMY – podstawowe założenia indywidualnej samodyscypliny 
3. ASANY – pozycje jogi
4. PRANAYAMA – kontrola oddechu
5. PRATYAHARA – kontrola, panowanie nad zmysłami 
6. DHARANA – koncentracja
7. DHYANA – medytacja
8. SAMADHI – owoc praktyki, stan nadświadomości

Rozwijanie praktyki powinno przebiegać stopniowo, łącząc poszczególne elementy. B.K.S Iyengar osobom prowadzącym normalne życie świeckie w społeczeństwach zachodnich poleca rozwój czterech pierwszych stopni jogi. Umacniać się w moralnym życiu, samodoskonalić, zachować dyscyplinę, praktykę asan i pranayamy. Pozostałe części: powściągniecie zmysłów, koncentracja, medytacja i stan samadhi wynikają z osiągnięcia perfekcji w pierwszych czterech.

Czy ośmiostopniowa ścieżka jest tym samym co praktyka Ashtanga jogi współcześnie? Określenie o którym mówimy – ośmiostopniowa joga, dotyczy wszystkich ścieżek jogi. Ashtanga joga nauczana przez Pattabhi Jois’a jest po prostu odmianą jogi na ośmiostopniowej ścieżce jogi.

Ashtanga Joga jest dynamicznym stylem jogi, w którym zasadnicze znaczenie odgrywa ruch, oddech i koncentracja. Tutaj ruch podąża za oddechem, co sprawia, że ciało pozostaje w harmonii. Tradycja ashtanga jogi związana jest z profesorem Sri T. Krishnamacharym oraz 500- letnim manuskryptem, który badacz odnalazł w trakcie swoich poszukiwań naukowych w bibliotece w Kalkucie. Księga zawiera cały system nauczania, znany dziś właśnie jako ashtanga joga. Przez lata kolejni mistrzowie, w tym Sri K. Pattabhi Jois, kultywowali praktykę łączenia ćwiczeń fizycznych z oddechowymi i dziś ashtanga joga jest jedną z najbardziej znanych odmian tradycyjnej jogi na świecie.

Praktyka w systemie Ashtanga Jogi charakteryzuje się powtarzaniem stałych sekwencji. Jednak nie oznacza to, że wszyscy i zawsze wykonują te same asany. Ważne jest indywidualne podejście, zarówno nauczyciela do ucznia jak i nas samych do siebie. Poznajemy ograniczenia swojego ciała, które akceptujemy i staramy się je regularną oraz wytrwałą praktyką pokonywać. Praktyka Ashtanga jogi poprawia kondycję i wytrzymałość, czyniąc ciało jednocześnie silnym i elastycznym. Niesamowicie wpływa na sylwetkę korygując postawę. Uwalnia ciało od sztywności, bólu oraz napięć. Wzmacnia system odpornościowy, a także nerwowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *