Twój koszyk jest obecnie pusty!
Yin joga
To stosunkowo „młody” styl jogi. Powstał w latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a twórcą tej metody jest Paulie Zink – nauczyciel jogi i mistrz sztuk walki.
Pierwotnie była nazwana jogą taoistyczną, ponieważ jest inspirowana starożytną medycyną chińską (tao yin), Kung Fu i jogą klasyczną. Według filozofii taoistycznej cały wszechświat rozdzielamy na pierwiastki yang – ciepłe, męskie oraz yin – zimne, kobiece, które wzajemnie się przenikają. W naszym ciele ciepłymi tkankami są mięśnie, skóra i krew, zimne natomiast stanowią kości, stawy, więzadła i powięź. I to właśnie tutaj skupia się joga yin.
W odróżnieniu od yang jogi (jogi mięśniowej np. Ashtangi, vinyasy czy Iyengara), w praktyce yin jogi staramy się zminimalizować pracę mięśni, żeby dotrzeć do tkanki łącznej – głównie powięzi. Czym jest powięź? To nieprzerwana, trójwymiarowa sieć tkanek, która otacza całe ciało przestrzennie, przenika przez wszystkie narządy i łączy ze sobą każdą część ciała. Kiedyś postrzegana jako tkanka niezbyt potrzebna, obecnie jest na nowo odkrywana, a jej liczne funkcje dostarczają nam nowych możliwości w terapii.
Powięź odpowiada za pamięć ciała. Znajdują się w niej miliony receptorów, które stymulują obszary w mózgu odpowiadające między innymi za informacje o położeniu naszego ciała w przestrzeni i co najważniejsze przechowują pamięć zdarzeń wywołujących negatywne emocje. Pracując z powięzią możemy uwolnić emocje, które skumulowały się w ciele, wyzwolić z traum oraz przykrych doświadczeń.
Praktyka yin jogi jest bardzo spokojna, łagodna. Trwamy w pozycjach nieco dłużej (3-10 minut), minimalizując pracę mięśni, pozostajemy w bezruchu obserwując wszystkie wrażenia płynące z ciała, emocje, myśli, a także oddech. Dzięki praktyce yin wzmacniamy powięź, zwiększamy zakres ruchu i co najważniejsze praktyka zapewnia nam balans i harmonię w ciele oraz umyśle.
Ashtanga joga
Jest dynamicznym stylem jogi, w którym zasadnicze znaczenie odgrywa ruch, oddech i koncentracja. Tutaj ruch podąża za oddechem, co sprawia, że ciało pozostaje w harmonii. Tradycja ashtanga jogi związana jest z profesorem Sri T. Krishnamacharym oraz 500-letnim manuskryptem, który badacz odnalazł w trakcie swoich poszukiwań naukowych w bibliotece w Kalkucie. Księga zawiera cały system nauczania, znany dziś właśnie jako ashtanga joga. Przez lata kolejni mistrzowie, w tym Sri K. Pattabhi Jois, kultywowali praktykę łączenia ćwiczeń fizycznych z oddechowymi i dziś ashtanga joga jest jedną z najbardziej znanych odmian tradycyjnej jogi na świecie.
Praktyka w systemie Ashtanga Jogi charakteryzuje się powtarzaniem stałych sekwencji. Jednak nie oznacza to, że wszyscy i zawsze wykonują te same asany. Ważne jest indywidualne podejście, zarówno nauczyciela do ucznia jak i nas samych do siebie. Poznajemy ograniczenia swojego ciała, które akceptujemy i staramy się je regularną oraz wytrwałą praktyką pokonywać. Praktyka Ashtanga jogi poprawia kondycję i wytrzymałość, czyniąc ciało jednocześnie silnym i elastycznym. Niesamowicie wpływa na sylwetkę korygując postawę. Uwalnia ciało od sztywności, bólu oraz napięć. Wzmacnia system odpornościowy, a także nerwowy.
Zajęcia indywidualne
Jeśli preferujesz praktykę samodzielną pod okiem nauczyciela. Możemy spotkać
się w Twojej przestrzeni lub w Pałacu o dowolnej dla Ciebie porze. Indywidualne
podejście do Twoich potrzeb zarówno tych fizycznych jak i psychicznych.
Vinyasa
Wywodzi się od hatha jogi, która składa się z łagodnych i umiarkowanych asan. Vinyasa dosłownie oznacza “umieszczać w specjalny sposób”, co można interpretować jako poruszanie się z konkretną intencją, która towarzyszy wykonywaniu ruchów. Polega na przechodzeniu z jednego punktu do drugiego, przy jednoczesnym wspomaganiu się oddechem. Dzięki swojej lekkości i płynności, z praktyką dobrze radzą sobie osoby początkujące. Nie oznacza to jednak, że nie nadaje się dla zaawansowanych joginów. Asany wykonywane są dość szybko, lecz płynnie i bardzo lekko. W lekkości pomaga świadome i miarowe oddychanie. Każda praktyka vinyasa jogi jest inna, dotyczy poszczególnych partii ciała lub zmaga się z problemami np. bólem pleców. Ten styl jogi jest zdecydowanie łatwiejszy niż ashtnaga joga. Dzięki vinyasa jodze uspokajamy swój umysł i poszerzamy jego horyzonty. Uczymy się prawidłowego oddechu i skupienia, które są niezbędne nie tylko podczas praktykowania, ale również w codziennej rzeczywistości. Wzmacniamy kręgosłup oraz mięśnie brzucha, dzięki czemu odruchowo pilnujemy prawidłowej postawy. Przywracamy równowagę, zaczynamy wewnętrznie się motywować, a stres zamieniać na pozytywną energię.
Praktyka Vinyasa slow jest bardzo spokojna, statyczna, idealna dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jogą. Pracujemy precyzyjnie na poszczególnych partiach ciała, uelastyczniając i jednocześnie wzmacniając je.
Praktyka Vinyasa flow jest dynamiczna, wzmacniamy ogólną wydolność organizmu. Mocno rozwijamy koordynację ruchową, pracujemy nad balansem.
Joga twarzy
Dbając o zdrowy wygląd i kondycję skupiamy się na wszystkich partiach ciała poza twarzą. Intensywnie ćwiczymy brzuch, ramiona czy pośladki, aby zachowały jędrność i atrakcyjny kształt. Dlaczego więc pomijamy naszą twarz? Na twarzy i szyi znajduje się ponad 50 mięśni, które z upływem czasu, a także poprzez działanie grawitacji zaczynają tracić sprężystość oraz jędrność. Gorsza kondycja mięśni powoduje szybsze starzenie się tych części ciała. W naszej zachodniej kulturze pielęgnujemy twarz głównie poprzez stosowanie kosmetyków, które działają w obrębie naskórka (nie wpływają na mięśnie). Takie działanie jest powierzchowne i niekoniecznie przyniesie nam zamierzony efekt. A gdyby wpłynąć na mięśnie twarzy? Możemy to osiągnąć poprzez stosowanie zabiegów medycyny estetycznej lub właśnie jogi twarzy!
Joga twarzy uczy, jak ćwiczyć, wzmacniać oraz relaksować mięśnie, aby nie tylko odwracać negatywne efekty wpływu grawitacji, ale również kształtować to, jak twarz będzie wyglądać w przyszłości. Joga twarzy to japońska metoda ćwiczeń twarzy polegająca na holistycznym, naturalnym podejściu do ciała, poprzez łączenie prostych ćwiczeń, masażu, oddechu i prawidłowej postawy ciała. Daje efekt odmłodzenia, redukuje zmarszczki, likwiduje podwójny podbródek, a także – do pewnego stopnia – może przemodelować twarz, poprzez np. uwydatnienie kości policzkowych czy ust.