Jak wybrać dla siebie najlepszą matę do jogi.

Jaka mata jest najlepsza przy praktyce jogi? Bardzo często zadajecie mi to pytanie. Niestety nie mam nigdy dla Was jednoznacznej odpowiedzi. Przy zakupie dobrej maty należy uwzględnić sporo aspektów. Postanowiłam więc napisać dla Was krótki poradnik wyboru najlepszej dla siebie maty.

Na początku odpowiedzmy sobie na pytania:

  1. Jaką jogę będziesz praktykować? Bardziej dynamiczną jak asztanga czy spokojną np. Yin jogę?
  2. Jakie są Twoje własne potrzeby: wrażliwe kolana, poczucie komfortu w odizolowaniu się od podłoża?
  3. Gdzie będziesz praktykował jogę?
  4. Czy ważne są dla Ciebie aspekty ekologii?
  5. Jakim budżetem dysponujesz?

Ad 1. Podczas dynamicznej praktyki bardzo ważna jest dobra przyczepność dłoni do maty. Chyba nikt nie lubi, gdy w psie z głową w dole rozjeżdżamy się. Ponadto, podczas intensywnych praktyk potrzebujemy nawierzchni, która mimo potu kapiącego z czoła zapewni nam antypoślizgowość. Maty z mikrofibrą i pokryte PU (poliuretanem) świetnie radzą sobie w trakcie nawet gorącej i intensywnej sesji.

Jeśli chcecie praktykować głównie hatha jogę lub Yin to standardowa mata będzie wystarczająca. Jeśli nie pocicie się szczególnie mocno w trakcie ćwiczeń, większość mat spełni Wasze wymagania.

Ad 2. Tutaj rozchodzi się o grubość maty. Maty do jogi zaczynają się od 1 mm i dochodzą nawet do 1 cm. Cienkie maty 1-2 mm to maty turystyczne, często posiadają możliwość składania ich w kostkę i dorzucenia do bagażu. Najpopularniejsze są maty o grubości 3-5 mm. Na grubszych matach na pewno jest bardziej komfortowo, szczególnie osobom o wrażliwych kolanach lub po prostu szczupłym. I tak najgrubsze maty mają grubość nawet do 1 cm. Warto jednak pamiętać, że im grubsza mata, tym większa amortyzacja i tym gorsza stabilność w asanach wymagających utrzymanie równowagi.

No i im grubsza mata tym większa jej waga.

Ad 3. Jesteśmy w miejscu gdzie możecie odpowiedzieć sobie na pytanie czy będziecie swoją matę dźwigać na barkach? Jeśli tak to warto zwrócić uwagę na jej wagę. Bo może się okazać, że noszenie maty codziennie do szkoły jogi będzie nie lada wyzwaniem. Ciężar maty zależy od jej grubości, szerokości i rodzaju materiału z jakiego jest wykonana. Najlżejsze maty ważą ok 800g i to właśnie cienkie maty turystyczne. Najczęściej jednak sięgamy po maty o wadze od 1,5 do 3 kg. Maty najgrubsze i wydłużone ważą nawet do 5 kg.

Ad 4. Materiał z którego wykonana jest mata.

Przyjazne dla Ziemi maty do jogi są zazwyczaj wykonane z gumy naturalnej, naturalnego kauczuku, z juty, korka albo też z materiałów pochodzących z recyklingu.

Te syntetyczne, to maty wykonane z PVC (polichlorku winylu), PU (poliuretanu), TPE (pianki termoplastycznej).

Teraz jest też taki trend, że syntetyczne materiały są „ulepszane” jakimś procesem chemicznym, w efekcie czego są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia, a także stają się biodegradowalne. Producent zazwyczaj głośno o tym informuje.

Zrobimy sobie krótką charakterystykę najbardziej popularnych tworzyw:

Kauczuk. Naturalny, szorstki materiał charakteryzuje się wyjątkową antypoślizgowością. Te dwie cechy są niewątpliwie największymi zaletami tego surowca. Niestety nie jest on tak trwały, jak maty z PVC. W miejscach najczęściej użytkowanych z czasem pojawiają się przetarcia. Stopień zniszczenia zależeć będzie od intensywności praktyki. Przed zakupem odstraszyć też może specyficzny zapach mat kauczukowych, który jednak z czasem łagodnieje. Kauczuku nie można wystawiać na działanie promieni słonecznych, namaczać ani czyścić środkami chemicznymi i jest dość ciężki.

Korek. W ostanim czasie coraz bardziej popularny. Przede wszystkim jest naturalny i całkowicie biodegradowalny. Korek wykazuje właściwości antybakteryjne oraz antystatyczne. To oznacza, że nie zatrzymuje bakterii ani kurzu, może być zatem bezpiecznie stosowany przez alergików. Po praktyce wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką, aby pozbyć się zabrudzeń z powierzchni maty. Antypoślizgowość mat korkowych rośnie wraz ze zwiększaniem się ilości wilgoci na macie (podobnie jak w matach z mikrofibry). Dlatego korkowe maty do jogi idealnie nadają się do dynamicznych praktyk. Jednak maty korkowe dosyć szybko się zużywają.

Juta. Jest surowcem specyficznym w dotyku, który nie koniecznie może Wam odpowiadać. Maty z juty przeważnie połączone są z innym tworzywem np. kauczukiem i charakteryzują się dość dobrą antypoślizgowością. Zaleca się delikatny sposób czyszczenia, bez namaczania.

PVC. Polichlorek winylu, materiał na bazie plastiku. Główna zaletą materiału jest jego trwałość. Ponadto jest łatwy w czyszczeniu i zapewnia doskonałą przyczepność do podłogi. Maty PCV jednak nie wchłaniają wilgoci i mogą stać się śliskie, jeśli mocno się pocicie. Niestety maty z PVC nie są biodegradowalne ani tak przyjazne dla środowiska. Są natomiast dostępne w rozsądnych cenach.

TPE. Termoplastyczny elastomer, wytworzona mieszanka z polimerów gumowych i tworzyw sztucznych. Maty TPE są bardziej przyjazne dla środowiska niż PVC, a niektóre nadają się do recyklingu. Maty TPE są zazwyczaj mniej trwałe niż maty PCV, ale nadal zapewniają dobrą przyczepność. Są dość lekkie i zazwyczaj w rozsądnej cenie.

PU. Poliuretan. Maty z PU raczej nigdy nie są w całości wykonane z tego materiału. PU wykorzystuje się jedynie do produkcji wierzchniej części maty. Poliuretan jest bardzo przyjemny w dotyku. Często maty z powierzchnią z PU są gładkie, ale zapewniają wyjątkową antypoślizgowość. Wadą poliuretanu jest to, że jest to materiał dość delikatny, podatny na uszkodzenia.

Ad 5. Najtańsze maty można już kupić za ok 70-80 zł. Maty profesjonalne sięgają nawet rzędu 350 – 500 zł.

W swojej praktyce przerobiłam już wiele przeróżnych mat, z jednych byłam bardziej zadowolona, z innych troszkę mniej. Aktualnie sprawdzam matę producenta Moonholi. To maty, które są ekologiczne, całkowicie biodegradowalne, powstają z naturalnego kauczuku, a przy ich produkcji nie używa się szkodliwego PVC, ani żadnych innych toksycznych substancji. Mają przepiękne wzory. I tutaj także z zastosowaniem naturalnych farb roślinnych na bazie wody. Obawiałam się jedynie przyczepności, bo wcześniej był z tym problem. Jednak Moonholi zmieniło coś w nawierzchni i teraz powłoka antypoślizgowa naprawdę zdaje egzamin!  No i jeszcze te printy <3

Naprawdę szczerze mogę polecić te maty!

Podrzucam link do sklepu: https://pl.moonholi.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *